ROV14H182K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14H182K
Description:
VARISTOR 1.8KV 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy -
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 1 kV
Maximum DC Volts 1.465 kV
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.98 kV
Varistor Voltage (Min) 1.62 kV
Varistor Voltage (Typ) 1.8 kV