ROV14H271K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14H271K-S
Description:
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 99J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 650 pF @ 1 kHz