ROV14H431K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14H431K-2
Description:
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 155J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 473 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 kHz