ROV14H751K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14H751K-S-2
Description:
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 230J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Capacitance @ Frequency 270 pF @ 1 kHz