ROV14H781K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14H781K-S
Description:
VARISTOR 780V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 233J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 485 V
Maximum DC Volts 640 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 858 V
Varistor Voltage (Min) 702 V
Varistor Voltage (Typ) 780 V
Capacitance @ Frequency 250 pF @ 1 kHz