ROV20-151K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-151K-S
Description:
VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 88J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 125 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 3000 pF @ 1 kHz