ROV20-181K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-181K-S-2
Description:
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 104J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 162 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 2400 pF @ 1 kHz