ROV20-330M-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-330M-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 12J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 2 kA
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 39.6 V
Varistor Voltage (Min) 26.4 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Capacitance @ Frequency 17200 pF @ 1 kHz