ROV20-331K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-331K
Description:
VARISTOR 330V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 184J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 210 V
Maximum DC Volts 275 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 363 V
Varistor Voltage (Min) 297 V
Varistor Voltage (Typ) 330 V
Capacitance @ Frequency 1106 pF @ 1 kHz