ROV20-390L-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-390L-S
Description:
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 14J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 2 kA
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 44.85 V
Varistor Voltage (Min) 33.15 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 15003 pF @ 1 kHz