ROV20-470L
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-470L
Description:
VARISTOR 47V 2KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 17J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 2 kA
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 54.05 V
Varistor Voltage (Min) 39.95 V
Varistor Voltage (Typ) 47 V
Capacitance @ Frequency 12080 pF @ 1 kHz