ROV20-911K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-911K-S
Description:
VARISTOR 910V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 408J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 550 V
Maximum DC Volts 745 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Varistor Voltage (Min) 819 V
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Capacitance @ Frequency 444 pF @ 1 kHz