ROV20E201K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20E201K-S
Description:
VARISTOR 200V 12.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 168J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 12.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 220 V
Varistor Voltage (Min) 180 V
Varistor Voltage (Typ) 200 V
Capacitance @ Frequency 1830 pF @ 1 kHz