ROV20H102K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H102K-S
Description:
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 566J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 625 V
Maximum DC Volts 825 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 900 V
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 kHz