ROV20H121K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H121K-S
Description:
VARISTOR 120V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 88J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 3800 pF @ 1 kHz