ROV20H220M-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H220M-2
Description:
VARISTOR 22V 3KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 16J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 3 kA
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 26.4 V
Varistor Voltage (Min) 17.6 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Capacitance @ Frequency 21200 pF @ 1 kHz