ROV20H221K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H221K-S-2
Description:
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 155J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 1600 pF @ 1 kHz