ROV20H241K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H241K
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 168J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 1420 pF @ 1 kHz