ROV20H270M-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H270M-S
Description:
VARISTOR 27V 3KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 19J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 3 kA
Maximum AC Volts 17 V
Maximum DC Volts 22 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 32.4 V
Varistor Voltage (Min) 21.6 V
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Capacitance @ Frequency 20000 pF @ 1 kHz