ROV20H301K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H301K-S
Description:
VARISTOR 300V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 210J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 195 V
Maximum DC Volts 250 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 330 V
Varistor Voltage (Min) 270 V
Varistor Voltage (Typ) 300 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz