ROV20H431K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H431K
Description:
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 303J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 473 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Capacitance @ Frequency 860 pF @ 1 kHz