ROV20H680L-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H680L-2
Description:
VARISTOR 68V 3KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 49J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 3 kA
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV20
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 78.2 V
Varistor Voltage (Min) 57.8 V
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Capacitance @ Frequency 9600 pF @ 1 kHz