
TE Connectivity Passive Product
Product No:
ROX05SJ2R7
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 2.7 OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1805
0.1805
10
0.15675
1.5675
25
0.11362
2.8405
50
0.08246
4.123
100
0.061085
6.1085
250
0.046892
11.723
500
0.036955
18.4775
1000
0.025574
25.574
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 2.7 Ohms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm) |
| Base Product Number | ROX05 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |