
TE Connectivity Passive Product
Product No:
ROX05SJ5K6
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 5.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1805
0.1805
10
0.1558
1.558
25
0.11324
2.831
50
0.08189
4.0945
100
0.0608
6.08
250
0.046626
11.6565
500
0.036746
18.373
1000
0.025441
25.441
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 5.6 kOhms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm) |
| Base Product Number | ROX05 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |