
TE Connectivity Passive Product
Product No:
ROX1SJ6K8
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 6.8K OHM 5% 1W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.24795
2.4795
25
0.18012
4.503
50
0.13072
6.536
100
0.0969
9.69
250
0.074366
18.5915
500
0.058596
29.298
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 6.8 kOhms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |