
TE Connectivity Passive Product
Product No:
ROX2SG300R
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 300 OHM 2% 2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.3591
3.591
25
0.2736
6.84
50
0.20311
10.1555
100
0.15105
15.105
250
0.127642
31.9105
500
0.109421
54.7105
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±2% |
| Resistance | 300 Ohms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm) |
| Base Product Number | ROX2 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |