
TE Connectivity Passive Product
Product No:
ROX3SG1R2
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 1.2 OHM 2% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.456
4.56
25
0.39064
9.766
50
0.35169
17.5845
100
0.305995
30.5995
250
0.273486
68.3715
500
0.221388
110.694
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±2% |
| Resistance | 1.2 Ohms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm) |
| Base Product Number | ROX3 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |