
TE Connectivity Passive Product
Product No:
ROX3SJ56K
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 56K OHM 5% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.29925
2.9925
25
0.22762
5.6905
50
0.1691
8.455
100
0.125685
12.5685
250
0.106172
26.543
500
0.09101
45.505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 56 kOhms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm) |
| Base Product Number | ROX3 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |