
TE Connectivity Passive Product
Product No:
ROX3SJ5K6
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 5.6K OHM 5% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.285
2.85
25
0.21698
5.4245
50
0.16112
8.056
100
0.119795
11.9795
250
0.101194
25.2985
500
0.086735
43.3675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 5.6 kOhms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |