RP03-11015DRAW
Recom Power
Product No:
RP03-11015DRAW
Manufacturer:
Recom Power
Description:
3W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE' D
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series RP03-RAW (3W)
Package Tube
Features Adjustable Output
Efficiency 85%
Applications Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 24-DIP Module, 10 Leads
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Standard Number 60601-1
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 100mA, 100mA