RP08-243.3SAW
Recom Power
Product No:
RP08-243.3SAW
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP08-W (8W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 8 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP08-243.3
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 74°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 2.4A