Home / DC DC Converters / RP10-1215DE/N/M1-HC
RP10-1215DE/N/M1-HC
Recom Power
Product No:
RP10-1215DE/N/M1-HC
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP10-E (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 84%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP10-1215
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 333mA, 333mA