Home / DC DC Converters / RP10-2415DA/P-HC
RP10-2415DA/P-HC
Recom Power
Product No:
RP10-2415DA/P-HC
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP10-A (10W)
Package Tray
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.65" H (25.4mm x 25.4mm x 16.5mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP10-2415
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 333mA, 333mA