RP10-4824SAW/XC
Recom Power
Product No:
RP10-4824SAW/XC
Description:
DC DC CONVERTER 24V 10W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP10-AW (10W)
Package Tube
Features OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Approval Agency cURus, EAC
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP10-4824
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 81°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 416mA