Home / DC DC Converters / RP10-483.3SA/XC-HC
RP10-483.3SA/XC-HC
Recom Power
Product No:
RP10-483.3SA/XC-HC
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP10-A (10W)
Package Tray
Features OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.65" H (25.4mm x 25.4mm x 16.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP10-483.3
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 2A