Home / DC DC Converters / RP100H-11024SRW/N-HC
RP100H-11024SRW/N-HC
Recom Power
Product No:
RP100H-11024SRW/N-HC
Manufacturer:
Recom Power
Package:
Half Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 24V 100W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP100-RW (100W)
Package Tray
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 100 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.95" H (61.0mm x 57.9mm x 24.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP100H-11024
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 4.2A