
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP111N281D-TR-JE
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6055
1.6055
10
1.4402
14.402
25
1.3585
33.9625
100
1.15748
115.748
250
1.0868
271.7
500
0.95095
475.475
1000
0.78793
787.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 75dB ~ 70dB (1kHz ~ 10kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, RP111x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | RP111 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.25V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.34V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |