RP12-2415SA
Recom Power
Product No:
RP12-2415SA
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 15V 12W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP12-A (12W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 12 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP12-2415
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 800mA