RP12-4805SA/SMD
Recom Power
Product No:
RP12-4805SA/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 5V 12W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP12-A (12W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 12 W
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP12-4805
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 2.4A