RP12-4812DAW
Recom Power
Product No:
RP12-4812DAW
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 12W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP12-AW (12W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 12 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP12-4812
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 500mA, 500mA