Home / DC DC Converters / RP12-4815DAW/SMD
RP12-4815DAW/SMD
Recom Power
Product No:
RP12-4815DAW/SMD
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 12W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP12-AW (12W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 12 W
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP12-4815
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 400mA, 400mA