
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP131K301D-TR
Manufacturer:
Package:
DFN(PL)1820-6
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3V 1A DFN1820-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.7429
7.429
25
0.7049
17.6225
100
0.579025
57.9025
250
0.541272
135.318
500
0.478325
239.1625
1000
0.377625
377.625
2500
0.35625
890.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Series | RP131x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | RP131 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.75V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DFN(PL)1820-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 90 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |