
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP132K001D-TR-Y
Manufacturer:
Package:
DFN(PL)1820-6
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1A DFN1820-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.33665
13.3665
25
1.26882
31.7205
100
1.042245
104.2245
250
0.974282
243.5705
500
0.860985
430.4925
1000
0.679725
679.725
2500
0.64125
1603.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Series | RP132x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Delay, Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | RP132 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.54V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | DFN(PL)1820-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 85 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |