Home / DC DC Converters / RP15-4812DAW/N-HC
RP15-4812DAW/N-HC
Recom Power
Product No:
RP15-4812DAW/N-HC
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP15-AW (15W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP15-4812
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 625mA, 625mA