Home / DC DC Converters / RP20-2412SF/N-HC
RP20-2412SF/N-HC
Recom Power
Product No:
RP20-2412SF/N-HC
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP20-F (20W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP20-2412
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1.67A