RP20-2415DFW-HC
Recom Power
Product No:
RP20-2415DFW-HC
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP20-FW (20W)
Package Tube
Features OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP20-2415
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 63°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 667mA, 667mA