Home / DC DC Converters / RP20-2415SA/N-HC
RP20-2415SA/N-HC
Recom Power
Product No:
RP20-2415SA/N-HC
Description:
DC DC CONVERTER 15V 20W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP20-A (20W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-SIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP20-2415
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1.33A