RP20-4805DFW
Recom Power
Product No:
RP20-4805DFW
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 20W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP20-FW (20W)
Package Tube
Features OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP20-4805
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 63°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 2A, 2A