RP20-4815DA/P
Recom Power
Product No:
RP20-4815DA/P
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP20-A (20W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-SIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP20-4815
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 677mA, 677mA