Home / DC DC Converters / RP240H-4815SRW/P
RP240H-4815SRW/P
Recom Power
Product No:
RP240H-4815SRW/P
Manufacturer:
Recom Power
Package:
Half Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 15V 210W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP240-RW (240W)
Package Tray
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 210 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.48" H (61.0mm x 57.9mm x 12.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP240H-4815
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -40°C ~ 115°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 16.5V
Current - Output (Max) 14A